BURSA & ESKİŞEHİR TURU

BURSA & ESKİŞEHİR TURU


Tur Bilgileri:
Kategori: Kültür Turları
Tarih: 28.10.2016 - 30.10.2016
Fiyat: 250 TL

Tur Bilgileri

 BURSA ESKİŞEHİR TURU

1 GECE 2 GÜN

28 EKİM 24.00 KALEHAN TURİZM HAREKET:    Siz değerli konuklarımızı buluşma noktamızdan aldıktan sonra gece yolculuğumuzla Bursa ‘ya doğru hareket ediyoruz.

1.GÜN BURSA-SAİTABAT ŞELALESİ-CUMALIKIZIK-BURSA KENT MÜZESİ-ULU CAMİİ-TOPHANE

 

Gece yolculuğumuzun kahvaltının ardından çoşkun sular altında gece yolculuğumuzun yorgunluğunu üzerinden atmak için Saitabat Şelalesi'ne gidiyoruz ve keyifli bir sabah kahvaltısı ile çaylarımızı yudumlamayı unutmuyoruz.Güzel bir kahvaltı sonrası Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan, Uludağ’ın kuzeyindeki dik etekler ile vadiler arasında kalan “ KIZIK “ köylerinden CUMALIKIZIK KÖYÜNE gidiyoruz. Köyde koruma ve yenileme çalışmalarının yapıldığı toplam 270 evden bazılarına ve Etnografya Müzesi’ne misafir oluyoruz.Osmanlı devletine başkentlik yapmış ve ilk Osmanlı parasının bastırıldığı Bursa'yı gezmeye başlıyoruz. İsmini Bitinya Kralı Prusias'tan alan şehirde ilk durağımız Osman Bey ve Orhan Gazi'nin türbelerinin bulunduğu Tophane tepesi olacak. Bursa manzarasına hâkim bu tepede fotoğraflarımızı çektikten sonra, Yıldırım Beyazid tarafından yaptırılan Türk Tarihinin en büyük kapalı cemaat camisi konumundaki Ulu Camiyi ziyaret edeceğiz. Hacivat ve Karagöz'ün de yapımında çalışırken işleri aksattıkları gerekçesiyle idama mahkûm edildikleri anlatılan Ulu Cami'nin içerisindeki şadırvanı, minberi ve mihrabı ilgimizi çekecek. Ulu Camiden sonra hemen yanındaki Kapalı Çarşı ve meşhur Koza Han'da alışveriş ve öğle yemeği için mola vereceğiz.Mola sonrası gezimize Bursa Kent Müzesi ile devam ediyoruz. Müze gezimiz sonrası Çelebi Mehmet döneminde yapımına başlanmış ve kendisinin de türbesinin bulunduğu Yeşil Külliyesinden ayakta kalan Camii ve Türbe olacak. Müze gezimiz sonrası vereceğimiz serbest zaman geceleme otelimizde.(KERVANSARAY HOTEL BURSA)

2.GÜN ODUNPAZARI-ESKİŞEHİR-CUMHURİYET MÜZESİ-KARİKATÜR MÜZESİ-KENTPARK-KURŞUNLU KÜLLİYESİ-MEVLEVİHANE-SAZOVA BİLİM SANAT ve aKÜLTÜR PARKI-DEVRİM ARABASI-ŞELALE PARK

Değerli misafirlerimiz otelde alacağımız kahvaltı sonrası Eskişehir'e hareket ediyoruz..Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkına gidiyoruz. Burada sizlere serbest zaman veriyoruz. Bu serbest zamanda dileyen misafirler Masal Şatosunun, Korsan Gemisinin, Nuhun Gemisinin, Göletin etrafında gezi yapabilirler. Buradan ayrılarak 19. yüzyıl mimarisinin en güzel örneklerinin sergilendiği Odunpazarı'na ulaşıyoruz. Her biri birer tarih olan ve o eski yaşantıyı gözlerimizin önünde canlandıran tarihi konaklar arasında dolaşırken kendimizi Osmanlı döneminin içersinde hissedeceğiz. Türkiye’de bilinen ilk Modern Cam Müzesi’ni Birbirinden güzel cam eserleri görüp fotoğrafladıktan sonra Atlı Han da ( Geleneksel El Sanatları Çarşısı ) Lüle taşı yapım ve satım atölyelerini görüyor ve burada serbest zamanımızı değerlendiriyoruz. Ardından gelişimi ve bir üniversite şehri olması vesilesiyle adından sıkça bahsettiren Eskişehir’i tanımaya devam ediyoruz. Dünyada tek olan Lüle Taşı Müzesini ve Kurşunlu Külliyesini ( Camii, Medrese, Kervansaray, Sıbyan Mektebi, Şadırvan ), 150 yıllık bir tarihe sahip Eskişehir Mevlevi Hanesini ziyaret ediyoruz. Odunpazarı sokaklarında gönlünüzce gezebilmeniz Eskişehir'in yöresel tatları olan Balaban köfte ve Çi börek tadabilmeniz için serbest zaman veriyoruz. Ardından dönemin izlerini taşıyan Cumhuriyet Tarihi müzesini ve Karikatür Müzesini ziyaret ediyoruz. Eskişehir’i kuş bakışı seyredebileceğimiz, güzel fotoğraflar çekebileceğimiz Şelale Park’a gidiyoruz. Son olarak Türkiye’mizin ilk ve tek yerli otomobili olan Devrim Arabasını görüyoruz. Gezilerimiz sonrasında Denizli’ye doğru hareket ediyoruz. Siz sayın misafirlerimizi bir dahaki Kalehan Tur organizasyonun da görüşmek üzere sizleri aldığımız noktalara bırakarak vedalaşıyoruz. 

                        

* Araçla seyahat ve ulaşım                                                       
* 1 gece (HB) otelde konaklama                                             
*Araç içi ikramlar                                                                  
*Seyahat güvence paketi                                                         
* Rehberlikhizmeti
*1sabah kahvaltısı

*Yemeklerde alınan içecekler
*Ekstra harcamalar
* MÜZE ve Ören yeri giriş ücretleri
*Öğle yemekleri,2.gün akşam yemeği