TİRE-DEĞİRMEN-ŞİRİNCE-MERYEMANA

TİRE-DEĞİRMEN-ŞİRİNCE-MERYEMANA


Tur Bilgileri:
Kategori: Kültür Turları
Tarih: 30.04.2016 - 30.04.2016
Fiyat: 65,00 TL

Tur Bilgileri

BİRGİ-TİRE –DEĞİRMEN-MERYAMANA-ŞİRİNCE
GÜNÜBİRLİK

            Siz saygıdeğer konuklarımızı 06.30’ da Kalehan Turizm önünden alarak Nazilli’ye doğru hareket ediyoruz.Yolda alacağımız kahvaltı sonrası sabah saatlerinde Birgi'ye varış. Birgi'de Aydınoğlu Mehmet Bey Camisi'ni geziyoruz. Ege bölgesinin en eski camilerindendir. Minberi, hutbe kapısı ve pencere kanatları birer şaheserdir. Daha sonra Birgi Çakıroğlu Konağı'na gidiyoruz. Birgi’nin en güzel ahşap eserlerinden biri olan Çakırağa Çakıroğlu Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Ardından kısa bir yolculuk sonrası Tire'ye geçiyoruz.

          Devamında yolumuzu, Ulemalar Yatağı olarak da bilinen Tire, Anadolu da yok olmaya yüz tutan zanaat örneklerini göreceğimiz Kent Müzesi içinde ayrıca birçok objeyi de hatırlama fırsatımız olacak. Tire köftesinin tadına bakacağımız öğle yemeğimizi (Ekstra) panoramik şehir manzarası eşliğinde Toptepe de yerken fotoğraf çekme imkânı da buluyoruz. Ardından üst katı mescit alt katı ayazma olan kutsal mekânında bulunduğu Derekahve mesire yerini ziyaret ediyoruz. Serbest zaman sonrası Meryemana ‘ya yol alıyoruz.

           Meryem Ana Eviİzmir Selçuk'taki Bülbül Dağı’ndaHz. İsa'nın annesi Meryem'in son yıllarını St. Jean (Yuhanna) ile birlikte geçirdiğine inanılan kilise. Hıristiyanlar için hacyeridir. Meryem Ana’nın mezarının da Bülbül Dağı’nda olduğu düşünülür.Efes antik kentin üst kapısının yanından geçilerek çıkılan Meryem Ana ören yerinde, Küçük bir Bizans Kilisesi bulunmaktadır. Burada Hz. İsa Peygamber’in annesi Meryem’in yaşadığına ve öldüğüne inanılır. Hristiyanlar yanında Müslümanlarca da kutsal sayılır ve ziyaret edilir, hastalara şifa aranır, adaklar adanır. Kilise’nin Meryem Ana adını alması 431 yılında Efes’te toplanan Ekümenik Meclis’in Meryem’in İsa’yı Tanrı’nın oğlu olarak doğurduğuna karar vermesi ile de bağlı olabilir. Meryemana gezimiz sonrası Şirince’ye doğru hareket ediyoruz.

          Şirince,Özgün adı olan Kırkınca'nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda KirkiceKirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet'in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik'in talimatıyla Şirince şeklinde resmîleştirilmiştir. Bu küçük beldenin dar sokaklarında yöresel takıları, tahta oyma eşyaları, sabun çeşitlerini… Tatma, görme, tanıma imkânı bularak serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman ve molalarımızın ardından Denizli’ye doğru hareket ediyoruz. Bir sonraki Kalehan Turizm organizasyonumuzda tekrar görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

DÂHİL OLAN HİZMETLER                                                  

* Araçla seyahat ve ulaşım                                    

*Araç içi ikramlar                                         

 * Rehberlik hizmeti                                                                                         

 *Serpme sabah kahvaltısı,                                                                                

             

    DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER      

*Yemeklerde alınan içecekler

*Ekstra harcamalar

* MÜZE ve Ören yeri giriş ücretleri (15,00 TL)

*Öğle ve Akşam yemeği